Andorid
Zeničanin Dino Šehić: Kreativni um iza spotova koji osvajaju region

Upoznajte Dinu Šehića, režisera čiji spotovi broje milione pregleda i redefiniraju estetiku balkanske muzičke scene.
U vremenu kada se sadržaji mijenjaju velikom brzinom, Dino Šehić stvara vizuelne priče koje traju. Njegovi spotovi nisu samo slika i zvuk, oni su emocija i ritam koji se pamti. Kao osnivač i kreativni direktor produkcijske kuće New Era Digital, jedne od vodećih multimedijalnih agencija na Balkanu, Dino stoji iza desetina najgledanijih spotova regionalne muzičke scene.
Svojim rukopisom, kombinacijom precizne estetike, filmske naracije i osjećaja za emociju obilježio je projekte velikih imena poput Jale Brata, Bube Corellija, Devita, Miligrama, Dade Polumente, Dženana Lončarevića, ali i brojnih internacionalnih izvođača. Njegovi video radovi broje milione pregleda na digitalnim platformama, a svaki kadar nosi prepoznatljivu notu, bilo da se radi o urbanim ambijentima, minimalističkim emocijama ili visokobudžetnim scenama snimanim u prirodi, na vodi, pod reflektorima ili, kako kaže, u haosu u kojem pronalazi mir.
Iako je po struci profesor engleskog jezika i književnosti, Dino je svoj poziv pronašao iza kamere gdje se susreću sve njegove strasti – muzika, pokret, priča, osjećaj. Danas, sa svojim timom, vodi projekte koji često prevazilaze okvire muzičke industrije i ulaze u područje vizuelne umjetnosti i savremene komunikacije.
Dino nam u razgovoru otkriva kako izgleda njegov kreativni proces, koliko su emocije važne u svakom kadru, kako balansira posao i porodicu i zašto, i nakon deset godina rada, još uvijek vjeruje da najbolji kadar dolazi tek sutra.
Dino Šehić: Estetika, emocija i milioni pregleda
Kada ste prvi put rekli sebi „Ovo nije samo posao, ovo je moj poziv“? Da li vas je neko inspirisao, neka pjesma, scena, grad, trenutak?
Ja mislim da stvaranje nije izbor, već potreba, ono što osjećam, pretvaram u zvuk, sliku, emociju. Moja priča ne počinje iza kamere, već mnogo ranije. Još kao tinejdžer, u srednjoj školi, otkrio sam svijet zvuka i slike. Počeo sam s muzikom i audio produkcijom, pravio bitove, crtao grafite, tražio sam način da izrazim ono što osjećam. Nikada to nisam posmatrao kao posao. To je bila čista potreba da stvaram, da kanalizujem kreativnu energiju koja me nosila. Tada nisam znao da je to poziv, ali sam ga već tada živio.
Inspiracija je uvijek dolazila iz različitih izvora – iz muzike, crtanja, pogleda na grad s prozora u ponoć, u tišini. Tada sam shvatio da kad stvaram, ja sam najviše svoj. Znao sam provoditi sate, dane i noći radeći, bez pauze, bez osjećaja umora. Kada nešto radite s tolikom strašću da zaboravite na vrijeme i odmor to je znak da ste na pravom putu.
Iako sam formalno profesor engleskog jezika i književnosti, nakon završenog fakulteta, put me poveo ka nečemu većem – video produkciji kao spoju svih mojih talenata i interesa. Danas, sa svojim timom i firmom New Era Digital, stvaram priče koje povezuju ljude i ideje, i ponosan sam što nas prepoznaju kao jednu od najkreativnijih i najpouzdanijih produkcija na Balkanu.
Kako izgleda vaš kreativni proces – od ideje do finalnog proizvoda?
Moj kreativni proces je složen. Uvijek bježim od prve ideje koja mi padne na pamet, jer znam da je najčešće već viđena. Ne čekam da inspiracija sama dođe – ja je tražim. I to svakodnevno – kroz filmove, muziku, fotografiju, razgovore, grad, emocije. Sve što me dotakne, može postati početak neke nove priče.
Uz dobru pripremu, ideja sazrije za nekoliko dana. Na većim projektima okupljam tim profesionalaca – scenografe, kostimografe, šminkere, kamermane, tehničku podršku. Svako daje svoj maksimum i vjeruje u viziju. Ja sam uključen u svaki korak – od ideje do montaže. Ponekad vodim desetine razgovora paralelno, rješavam logistiku, kreativne dileme i vodim tim kroz sve faze. Da, naporno je, iscrpljujuće, ali kada vidim finalni rezultat – sve dobije smisao.
Snimanje nekad traje dan, nekad tri, zavisi od zahtjeva projekta. Nakon toga slijedi postprodukcija – montaža, kolor korekcija, efekti. Tek kada mi budemo potpuno zadovoljni, šaljemo finalni proizvod klijentu. I iskreno, ako smo mi sigurni da smo napravili nešto dobro, klijent to uvijek osjeti.

Radili ste s regionalnim, ali i internacionalnim imenima muzičke scene. Koliko se kreativni pristup razlikuje kada stvarate za različite muzičke žanrove i ličnosti?
Svaki izvođač nosi svoju priču, energiju i estetiku i moj zadatak je da to prepoznam i pretočim u vizuelni jezik. Nažalost, ne postoji univerzalna formula, već svakom projektu pristupamo indivudualno. Nije isto raditi spot za rap izvođača i za pjevača balade jer ne govorimo samo o žanru, već o emociji, stavu, načinu na koji publika doživljava tog umjetnika.
Zato je prvi korak uvijek razgovor – slušam muziku, upoznajem ličnost iza imena, pokušavam da razumijem njihovu viziju i šta im je važno da publika osjeti. Nekad je to sirova emocija, nekad vizualni spektakl, a nekad nešto sasvim minimalistično.
Rad sa različitim žanrovima me tjera da stalno istražujem nove vizuelne pravce i filmske jezike i to je ono što me inspiriše. Najveći izazov je uvijek isti, kako da ideju ispričam na autentičan način. Kad to uspijemo rezultat je uvijek snažan, bez obzira na to iz kojeg muzičkog svijeta dolazi.
Dino Šehić: Kako kreativnost pomjera granice muzičke produkcije
Kada pogledate neki svoj spot nakon izvjesnog vremena šta prvo primijetite – emociju, tehnički detalj ili energiju izvođača?
Iskreno, prvo primijetim tehničke stvari koje bih danas uradio drugačije – kadriranje, dinamika montaže, svjetlo, boje. To nije znak nezadovoljstva, već dokaz rasta. Radim na tome da budem bolja verzija sebe nego što sam bio prošle godine. I kada uočim te “greške”, to mi je zapravo motiv, jer znam da sam napredovao.
Emocija i energija izvođača su važni, ali su to elementi na koje imam ograničen uticaj. Ako osoba ispred kamere zna šta radi i ima prirodnu izražajnost, moje instrukcije dobijaju puni smisao. S druge strane, dešava se da radimo sa izvođačima koji prvi put staju pred kameru – tada je izazov veći, ali i zadovoljstvo kad uspijemo zajedno stvoriti nešto autentično. Sve je to dio procesa, dio ove igre stvaranja.
U poslu koji zahtijeva stalnu dinamiku, gdje pronalazite prostor za inspiraciju i reset?
Moj posao nije samo profesija – to je moj način života. Nekada danima nisam kod kuće, snimanja se dešavaju u drugim gradovima ili državama, tempo je brz i zahtjevan. Ali inspiracija, baš zbog toga, dolazi iz svakog mjesta gdje se zateknem. Međutim, da bi kreativnost stvarno funkcionisala, moram biti emotivno prisutan i u balansu. Ako nisam u dobrom raspoloženju, to se odmah odrazi na moj rad. Tada svjesno pritisnem pauzu.
Moj istinski reset, moj kompas i najveća inspiracija su moja porodica – supruga i naše dvoje prekrasne djece. Kad se vratim kući i zagrlim ih, sve drugo postaje manje važno. U tim trenucima, puni se ono što je za mene najvažnije – duša. To me vraća sebi i daje mi snagu za sve što dolazi.

U vremenu kada svi žele viralni sadržaj kako vi pristupate stvaranju nečega što ima i estetsku vrijednost i dugoročnu snagu?
To je, bez dileme, jedan od najvećih izazova današnjice. U vremenu hiperprodukcije, kada se novi sadržaji pojavljuju iz sekunde u sekundu, niko vam ne može garantovati viralan uspjeh. To je isključivo u rukama publike.
Moj pristup je jednostavan, ali zahtjevan – svaki projekat tretiram kao poseban kreativni eksperiment. Naš zadatak nije samo da “pogodimo algoritam”, već da ispunimo očekivanja klijenta, poštujemo standarde industrije i istovremeno sačuvamo estetiku sadržaja. Pokušavamo da napravimo video koji traje – ne samo po dužini pregleda, već i po utisku koji ostavlja.
Na kraju dana, reakcija publike je iskreno mjerilo našeg rada. I kada uspijemo da spojimo emociju, estetiku i poruku u jednu cjelinu – to je, prema meni, pravi uspjeh.
Da snimate spot za vlastiti životni soundtrackkako bi izgledao i koja pjesma bi svirala?
Savršen soundtrack za moj život je pjesma „Vrućina gradskog asfalta“ od Tram 11. Ta pjesma nosi energiju ulice, borbu, odrastanje i snalaženje u stvarnom svijetu, baš ono iz čega sam i ja izrastao. Sve te slike, beton, grafiti, ritam hip-hopa, odanost ekipi, ali i želja da se iz tog okruženja napravi nešto više, nešto svoje – sve je to moj lični narativ.
Spot bi bio urban, dokumentaran, autentičan. Bez lažnog sjaja. Ubacio bih momente od tinejdžerskih dana kada nismo imali marke, pa sve do današnjeg rada na velikim uspješnim projektima. Bio bi to kontrast između sirovog početka i stabilne sadašnjosti, ali s istom strašću koja me i dalje gura naprijed.
Zamislimo da možete snimiti videospot bilo gdje na svijetu, bez ograničenja budžeta – gdje bi to bilo i za koji zvuk?
Zatvorio bih sve glavne trgove svjetskih metropola, poput Times Square-a u New Yorku, Trafalgar Square-a u Londonu ili Piazza del Duomo u Milanu. Snimio bih baladu. Spot bi bio apstraktan, ali duboko emotivan, sa snažnom porukom – da u najvećem haosu možemo pronaći mir.

Šta biste savjetovali mladim kreativcima koji sanjaju o radu u industriji video produkcije, ali ne znaju odakle da počnu?
Mladim kreativcima bih savjetovao da budu radoznali i stalno uče. Ova industrija se stalno mijenja, a najvažnija stvar je neprestano istraživati. Počnite raditi, čak i ako to znači raditi besplatno na početku – to će vam pomoći da steknete iskustvo i izgradite portfolio. Nemojte se bojati eksperimentirati i učiti iz grešaka. Izađite iz komforne zone i ne žurite. Kvaliteta je važnija od brzine, a naporan rad i posvećenost uvijek se isplate.
S obzirom na iskustvo koje imate, postoji li neka scena ili kadar koji vam je posebno bio izazovan, ali danas ga pamtite sa osmijehom?
Ima mnogo scena koje ću pamtiti, ali izdvojio bih spot za pjesmu „Spreman na sve“. To je bio pravi izazov, jer smo odlučili snimiti izvođača kako svira klavir usred Blidinjeg jezera, okružen ogromnim, netaknutim prostranstvom. Taj kontrast između njegove male figure i veličine jezera bio je suština kadra. Snimanje je zahtijevalo ogromnu pripremu, a dodatno je bilo otežano ekstremnim uvjetima – januar, nula stepeni. Klavir smo montirali 4 sata na vodi, a snimanje je trajalo 45 minuta. Svi smo se poslije snimanja razboljeli, ali ta scena i rezultat koji smo postigli na kraju bili su vrijedni svega. Pamtim to sa osmijehom jer je bila to prava kombinacija ludosti, posvećenosti i strasti prema onome što radimo.
Možete li s nama podijeliti detalje o novim projektima na kojima radite?
Trenutno radimo na nekoliko uzbudljivih projekata. Među njima je novi album za Jalu Brata i Bubu Corellija, koji će postaviti nove standarde u produkciji na našim prostorima. Također, radimo na novom vizuelnom identitetu za Generalni BH sajam ZEPS, najveći privredni događaj u BiH, što je za nas veliki izazov i čast. Pored toga, angažirani smo na nekoliko korporativnih reklama, ali trenutno ne mogu otkriti više detalja.


Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE