Android
Zeničanin optužen za poreznu utaju tešku više od 27.000 maraka

Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona podiglo je optužnicu protiv M. N. iz Zenice zbog produženog krivičnog djela porezne utaje iz člana 273. stav 1. u vezi sa članom 55. Krivičnog zakona Federacije BiH.
Optužnica je potvrđena 28. novembra 2025. godine pred sudijom za prethodno saslušanje Općinskog suda u Zenici.
Prema navodima Tužilaštva, M. N., koji je ranije osuđivan, tokom 2017. i 2018. godine svjesno i s namjerom nije podnosio godišnje porezne prijave, iako je ostvarivao značajne novčane prilive na više svojih bankovnih računa.
Istragom je utvrđeno da je u tom periodu na njegove račune pristiglo ukupno 704.223,17 KM, od čega su nakon odbitaka neoporezivih uplata i troškova poslovanja firme „…“ d.o.o. utvrđene porezne osnovice u iznosu od:
- 146.080,50 KM za 2017. godinu
- 126.324,69 KM za 2018. godinu
Na ove iznose optuženi nije prijavio niti uplatio zakonom propisani porez na dohodak od 10%, čime je, prema optužnici, oštetio budžet Zeničko-dobojskog kantona za ukupno 27.240,52 KM.
Tužilaštvo tvrdi da je M. N. svjesno izbjegao plaćanje poreznih obaveza i time počinio produženo krivično djelo porezne utaje. Postupak će se nastaviti pred nadležnim sudom.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE














