Naoružani roboti na ratištu u Ukrajini, idu gdje pješadija ne smije

Naoružani roboti na ratištu u Ukrajini, idu gdje pješadija ne smije

Od početka ruske potpune invazije, rat u Ukrajini razvio se u visokotehnološki sukob.

Rojovi izviđačkih i borbenih dronova ispunili su nebo iznad Ukrajine, dok su bespilotni čamci ozbiljno oslabili rusku mornaricu u Crnom moru.

Sada je Ukrajina pokrenula veliki program raspoređivanja naoružanih robota na kopnu.

Bespilotna kopnena vozila (UGV), odnosno kopneni robotski sistemi, kako ih nazivaju u ukrajinskoj vojnoj terminologiji, već su pokazali svoju vrijednost.

Postoje izvještaji da su UGV-ovi uspješno odbili ruske napade, pa čak i zarobili neprijateljske vojnike.

Navodno su se ukrajinski i ruski borbeni roboti već sukobljavali bez prisustva ljudi na samom mjestu borbe.

„Ratovi robota već se dešavaju“, kaže Oleksandr Afanasiev iz ukrajinske brigade K2. On komanduje njenim bataljonom UGV-a – kako tvrdi, prvim takve vrste u svijetu.

Jedan od načina na koji brigada koristi ove robote jeste postavljanje mitraljeza Kalašnjikov na njih.

„Oni otvaraju vatru na bojnom polju na koje bi se pješadinac plašio doći. Ali UGV je spreman da rizikuje svoje postojanje“, kaže major Afanasiev.

Njegov bataljon koristi i kamikaza UGV-ove napunjene eksplozivom i pogonjene baterijama za uništavanje neprijateljskih položaja i skloništa.

Za razliku od dronova koji zuje iznad glave, ovi roboti ne proizvode zvuk koji bi upozorio neprijatelja na nadolazeći napad.

Zamjenik komandanta tenkovskog bataljona 33. odvojene mehanizirane brigade, koji koristi pozivni znak Afghan, tvrdi da je jedan ukrajinski UGV naoružan mitraljezom iz zasjede napao ruski transporter, dok je drugi robot sedmicama branio ukrajinski položaj.

Afghan priznaje da postoje ograničenja autonomije borbenih robota na bojnom polju, a mnoga od njih su namjerno postavljena zbog etičkih razloga i međunarodnog humanitarnog prava.

„Savremeni UGV-ovi su djelimično autonomni. Mogu se sami kretati, mogu posmatrati i otkriti neprijatelja. Ali odluku o otvaranju vatre i dalje donosi čovjek – njihov operater“, kaže Afghan.

„Roboti mogu pogrešno identificirati metu ili napasti civila. Zato konačnu odluku mora donijeti operater.“

To znači da su u većini slučajeva naoružani UGV-ovi na frontu daljinski upravljani putem interneta, a operateri se nalaze na sigurnoj udaljenosti.

Ukrajinski UGV-ovi mogu biti naoružani bacačima granata i mitraljezima, a koriste se i za postavljanje mina ili bodljikave žice.

Ipak, velika većina bespilotnih vozila i dalje se koristi za prvobitnu namjenu – dopremu zaliha i evakuaciju ranjenika.

Uloga naoružanih UGV-ova uskoro će dramatično rasti, smatra Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant ukrajinske vojske, a sada ambasador Ukrajine u Velikoj Britaniji.

Govoreći u londonskom think-tanku Chatham House o budućnosti ratovanja, opisao je kako će se borbeni UGV-ovi koristiti ne samo pojedinačno, već i kao dio velikih, umjetnom inteligencijom upravljanih rojeva dronova.

„U bliskoj budućnosti vidjet ćemo desetine, pa i stotine pametnijih i jeftinijih dronova koji će napadati iz različitih pravaca i s različitih visina – iz zraka, sa kopna i s mora istovremeno“, rekao je.

Komentarišite članak:
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS