Brukamo li se u Pekingu, Amel Mekić bez dlake na jeziku: Pitam se šta oni rade sa tim parama, pa trener Mirze Nikolajeva nije ni otišao na takmičenje!

Brukamo  li se u Pekingu, Amel Mekić bez dlake na jeziku: Pitam se šta oni rade  sa tim parama, pa trener Mirze Nikolajeva nije ni otišao na takmičenje!

Bh. olimpijac Mirza Nikolajev jučer je završio svoj nastup na Olimpijskim igrama u Pekingu zauzevši 34. mjesto u sankanju. Nakon njega svoj nastup imala je mlada skijašica Esma Alić, koja je diskvalifikovana nakon nepravilnog starta.

Mirza se iz Pekinga oglasio nakon svog nastupa.

“Moje prve Olimpijske igre… ovo je još uvijek nerealno za mene i sretan sam što sam predstavljao svoju državu, nažalost ne na način na koji sam htio. No, i dalje je ovo nevjerovatno iskustvo i zahvaljujem se svima na podršci. Bez podrške moje porodice, mog trenera i svih dobrih ljudi, ovo se nikada ne bi desilo. Sretan sam što sam ovo ostvario i ponosno se mogu vratiti u zemlju znajući da od sad samo može biti brže, jače, bolje!”, poručio je Nikolajev.

Bh. javnost je s pozitivnim komentarima dočekala obraćanje Nikolajeva. Tako mu je bh. džudašica Arijana Jaha čestitala na nastupu.

“Bravo Mirza, nisi svjestan koliko si hrabar, svaka čast! Čestitka i treneru Senadu Omanoviću i cijeloj porodici Nikolajev”, napisala je Jaha.

Koliko para toliko muzike!

Danas smo o nastupima naših predstavnika na Olimpijskim igrama u Pekingu razgovarali sa Amelom Mekićem, bivšim džudistom, koji je u svojoj karijeri imao priliku dva puta nastupati na najvećoj sportskoj smotri. Osvrnuli smo se na nastupe naših sportista, ulaganja u sport općenito, kao i ljude koji dugi niz godina sjede u foteljama Olimpijskog saveza BiH.

“Trener Mirze Nikolajeva nije otišao na takmičenje, a tročlano predsjedništvo Olimpjskog komiteta BiH ništa ne radi, osim što uzimaju pare od projekata i to dobro naplaćuju. Dakle, tročlano predsjedništvo, generalni sekretar i i djevojka koja njih opslužuje, su otišli na Olimpijske igre, dok s druge strane Mirzin trener nije otišao. Ta činjenica najbolje opisuje stvari u bh. sportu”, ovim riječima je započeo razgovor Amel Mekić.

Smatra da novčanih sredstava koja se u BiH izdvajaju za sport ima sasvim dovoljno.

“Pitanje kategorizacije sportista, treba jasno da se  zna, ko je kategorija sportista 1, a ko 2 i ko god uđe u uži izbor za ostvarenje olimpijskih normi, on treba da ima budžet ‘no limit’. Bitno je reći da sve reprezentativne selekcije BiH finasira KS. Sada je Kanton prebacio sredstva da se finasiraju putovanja, pripreme i takmičenja olimpijaca. Pitam se samo, šta li oni rade sa tim parama u upravi Olimpijskog komiteta”, govori Mekić.

Ističe kako je nemoguće jednog sportistu spremiti  za Olimpijske igre tri do četiri mjeseca prije takmičenja.

“Kada naš sportista doživi povredu, mi nemamo ljekara da se pobrine da se taj sportista što prije oporavi. Roditelji su jako bitan segment u razvoju jednog sportiste, jer uglavnom vrše prevelik pritisak na svoju djecu. Treba svakako spriječiti odlazak talentovanih sportista sa naših prostora, jer mnogo je njih zbog boljih uslova prihvatilo ponude da se takmiče pod zastavama drugih zemalja, prije svega kod naših susjeda. Vrhunski treneri isto tako se povlače u početku zbog raznih neregularnosti u našem sportu, tako da ostajemo bez prenosa kvalitetnog znanja na mlađe generacije”,  govori Mekić.

Uvijek se priča o neulaganjima u sport u našoj zemlji ističe kao jedan od glavnih razloga zbog kojih naši takmičari ne ostvaruju zapažene rezultate na velikim takmičenjima poput Olimpijade. Da li je nekada riječ o izgovorima i koliko smo talentovana nacija za sport? 

“Ko god ispuni normu za Olimpijske igre, on je već napravio veliki rezultat. Da bi se osvojila jedna medalja zna se koliko se mora ulagati. SAD finansiraju oko 3000 svojih sportista i na jednoj Olimpijadi osvoje oko 100 medalja. Mi sufinansiramo četiri ili pet sportista i očekujemo medalju. Uspjehe koje su pojedinci postizali u prošlosti su uglavnom nauštrb ličnog zdravlja. Imali smo Larisu Cerić, Hamzu Alića, moju malenkost, ljude koji su 24 sata živjeli sport. Mi moramo da rovimo i kada iskopamo te talente, da ih čuvamo kao malo vode na dlanu. Postavlja se pitanje šta ćemo za naredne ljetne Olimpijske igre ako se uzme u obzir da se Larisa oprašta, Amel Tuka je isto tako u godinama…Ako Lani Pudar ne obezbjede sve što joj je potrebno, mi nemamo čemu da se nadamo. Ponavljam, 20 godina su isti ljudi u Olimpijskom komitetu, šta su ta tri čovjeka uradila, ništa?! Osim, što putuju, dijele nešto novca sportašima od sredstava koja su oni aplicirali od Fonda solidarnosti. Dok s druge strane vrijedno uzimaju dnevnice, govori Mekić.

Na kraju, pozvao je našu ekipu na detaljan razgovor, kako bi nam pobliže objasnio kako raspodjelu novca vrše članovi Olimpijskog komiteta BiH.

Možete doći na kafu i sve ću vam u detalje ispričati kako oni apliciraju za neki projekat, navedu da će uraditi neke stvari, koje na kraju jako dobro naplate, zaključio je.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE