Damir Ljubičić o fotografijama Jupitera: Ovo je najveći domet čovječanstva otkad smo izašli iz pećine

Damir Ljubičić o fotografijama Jupitera: Ovo je najveći domet čovječanstva otkad smo izašli iz pećine

NASA je u ponedjeljak objavila dvije nove fotografije Jupitera snimljene sa svemirskog teleskopa Džejms Veb (James Webb) koje detaljno prikazuju karakteristike planete. Slike su snimljene bliskom infracrvenom kamerom teleskopa, koja koristi infracrveno zračenje za otkrivanje objekata u svemiru.

Za portal „Avaza“ o ovoj temi govorio je Damir Ljubičić, vlasnik danske firme “Space Composite Structures”. On je radio na kreiranju hardvera za ovaj teleskop.

– Ja sam radio na izradi hardvera, na izradi dizajnu komponenata, za Džejmsa, što znači da ja puno znam o mome dijelu, a o misiji znam kao i svako ko se interesuje za te stvari što mogu saznati iz medija. Sama misija je apsolutno najveći domet čovječanstva od kad smo izašli iz pećine do današnjeg dana – kazao je on.

Dodao je da ovaj teleskop gleda toliko daleko da on ustvari gleda unazad u vrijeme.

Putovanje kroz vrijeme

– To je putovanje kroz vrijeme. Sada se postavlja pitanje, kako je to moguće? Moguće je time što brzina svjetlosti je ipak samo 300.000 kilometara u sekundi, a oni to gledaju prije tih kilometara. Ta svjetlost ide unazad i mi gledamo u galaksije oko velikog praska. Zamislite da gledamo unazad i pokušavamo da shvatimo ustvari kako je nastao svemir i kako smo mi svi ovdje došli – ističe on.

Kazao je da je ovo način da se uključe svi ljudi koji vjeruju da je nadnaravna sila stvorila svijet, na taj način se traži dokaz Boga. Mišljenja je da je to najveće dostignuće tehnologije i ljudskog uma do dana današnjeg.

Na pitanje kako je bilo raditi na hardveru kazao je da je to davno bilo.

– Taj projekat je jako zakasnio radi raznih razloga. Svemirska branša za nas koji dizajniramo i pravimo hardver opremu, to ide jako polako. Ja sam na tom projektu radio ima sigurno deset godina. Ja sam tada kao inžinjer bio početnik u svemirskoj branši. Radio sam i bio sam vođa projekta. Mi smo radili jedan mali dio, jedan od senzora, infracrveni senzor srednjeg dometa je zahtjevao da ima strukturu, da ima nogice, koje ne mijenjaju oblik i dužinu pri velikim temperaturnim planovima – rekao je on.

Dodaje da je to koeficijent tehničke ekspanzije (op.a. širenje) što bliže nuli.

  • Fotografije Jupitera Foto: NASA

Posmatranje galaksije

– Temperaturni interval je od -256 stepeni Celzijusa do 60 stepeni. Tu one trebaju da budu stabilne, da bismo bili sigurni kad se okrene instrument na određenu koordinatu, kako se on ne bi pomjerao, neovisno da li je u sjeni ili je izložen – kazao je Ljubičić.

Na pitanje da li postoji mogućnost posmatranja i drugih planeta, Ljubičić odgovara potvrdno.

– Ono što je do sada svemirski teleskop Habl (Hubble) isporučio, ovo su 102 procenta bolje fotografije. I dalje možemo da gledamo i planete, druge galaksije. Mi gledamo unazad u vrijeme kako su nastajale galaksije, jer svemir u kojem mi živimo, po teoriji velikog praska, u jednoj ekspoziji. Svemir se konstantno širi. Svi smo mi u jednoj ekploziji. Oni gledaju unazad prema centru te eksplozije da vide kako su se razvijale – rekao je on.

Dodao je da ono što je zanimljivo, ustvari nema veze sa postankom jeste kako su galaksije odumirale. Ističe da se na neki način može predvidjeti odumiranje naše galaksije i planeta.

– Mi kao vrsta ako želimo da preživimo sljedeću kataklizmu, mi moramo da napusimo planetu Zemlju – zaključio je on.

Fotografije Jupitera

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

POVEZANE OBJAVE