Francuska o stanju u BiH: Ne mogu se tolerisati lideri koji pozivaju na secesiju

Francuska o stanju u BiH: Ne mogu se tolerisati lideri koji pozivaju na secesiju

Francuska predstavnica u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija je na današnjem zasjedanju ovog tijela poručila da se ne mogu tolerisati oni koji pozivaju na secesiju Bosne i Hercegovine.

Neprihvatljivim je ocijenila da se zadrži politička blokada, pa i ona koja onemogućava konstituisanje vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine nakon nedavnih Općih izbora.

Konstatovala je da je Bosna i Hercegovina napravila ograničen napredak na putu ka Evropskoj uniji. Napomenula je da je ključno da se realizuje 14 priroriteta na tom putu. Prema njenim riječima, Francuska će razgovarati o prijedlogu Evropske komisije da Bosna i Hercegovina dobije status kandidatkinje za članstvo u Uniji.

“Nedavne preporuke Evorpske komisije da dobije kandidatki status moraju ohrabriti lidere na reforme. Mi smo spremni razgovarati o davanju kandidatskog statusa”, naglasila je.

I Francuska je, poput Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije, pozdravila produženje EUFOR-ove misije Althea. Ukazala je na to da se Ured visokog predstavnika (OHR) ne treba zatvoriti dok se ne ispune uslovi iz programa pet plus dva.

Francuska predstavnica je poručila da se ne mogu tolerisati političari koji pozivaju na secesiju Bosne i Hercegovine te je osudila veličanje ratnih zločina i negiranje genocida.

“Zabrinuti smo zbog činjenice da podjele i tenzije jačaju. Ne može se tolerisati da neki lideri pozivaju na secesiju i dovede u pitanje jedinstvo države. Podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine. Ne želimo da se ikada više ponovo zločini. Osuđujemo veličanje ratnih zločina, kao i negiranje genocida”, naglasila je predstavnica Francuske u Vijeću sigurnosti UN-a.

Na zasjedanju ovog tijela UN-a se razmatra stanje u Bosni i Hercegovini, tj. izvještaj visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Sjedinjene Američke Države su još jednom podržale odluku visokog predstavnika da u izbornoj noći 2. oktobra nametne izmjene Izbornog zakona. Njihov predstavnik se osvnruo na Schmidtovo nametanje izmjena Izbornog zakona koje se odnose na delegiranje u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

“Bonske ovlasti su ključan alat za održanje stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Nametanje 2. oktobra bilo je neophodno da se spriječi kolaps FBiH. Visoki predstavnik ima ključnu ulogu”, ocijenio je predstavnik SAD-a.

Ruska predstavnica je poručila da se ne treba razmatrati Schmidtov izvještaj, već da je izvještaj Republike Srpske taj koji “govori o stvarnim problemima”.

Upozorila je Zapad na posljedice ako nastavi s dosadašnjom politikom prema Bosni i Hercegovini.

“Žele se gurnuti u stranu organi vlasti koji se ne sviđaju Zapadu. Upozoravamo da takva kratkovida politika ima ozbiljne posljedice i pozivamo sa zaustavljanjem eksperimentisanja u nezavisnoj državi. Dajmo joj priliku da se samostalno razvija”, upozorila je.

Ambasador Bosne i Hercegovine u UN-u Sven Alkalaj je oštro kritikovao Schmidta zbog njegove odluke u izbornoj noći 2. oktobra da nametne izmjene Izbornog zakona koje se odnose na delegiranje u Domu naroda Parlamenta FBiH.

“Kako bilo koja država može da vrednuje ljude, živa ljudska bića, dajući im viši ili niži koeficijent, po kome bi trebao da ima viši ili niži nivo ljudskih prava? Odgovor je vrlo jednostavan, nema zemlje koja to može. To je posebno zabrinjavajuće, jer je visoki predstavnik u potpunosti uništio princip vladavine prava koji podrazumijeva jednakost svih pred zakonom, bez izuzetka”, konstatovao je Alkalaj.

Namjeravano je bilo da se obrati i ministrica vanjskih poslova Bisera Turković (SDA), ali to se nije desilo. Kao razlog za to je navedeno to što obraćanje videolinkom nije moguće. Pravilo je da svaki govornik mora biti prisutan na samom zasjedanju.

Kako saznaje Klix.ba, Alkalaj je bio u nedoumici da li pročitati pripremljeni govor, jer se njime oštro kritikuje rad visokog predstavnika. Navodno nakon toga se Alkalaj obratio američkom specijalnom izaslaniku za Zapadni Balkan Gabrielu Escobaru koji mu je savjetovao da oštra kritika nije prihvatljiva.

klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE