Iz RS-a su ponovo poslali UN-u svoj izvještaj o situaciji u BiH, evo šta piše u njemu

Iz RS-a su ponovo poslali UN-u svoj izvještaj o situaciji u BiH, evo šta piše u njemu

Sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija na kojoj će se raspravljati o izvještaju Christiana Schmidta o situaciji u Bosni i Hercegovini bit će održana 10. maja. Uporedo sa izvještajem visokog predstavnika, Vlada RS-a svake godine obavezno pošalje i svoj izvještaj.

S obzirom na to da je riječ o redovnom šestomjesečnom zasjedanju na kojoj će tema biti Schmidtov izvještaj, očekuje se i njegov dolazak. Nije poznato da li član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović planira doći na raspravu, no prema informacijama Al Jazeere iz UN-a, ona bi se mogla obratiti.

Premijer RS-a Radovan Višković je u sjedište UN-a već poslao 29. po redu izvještaj o situaciji u BiH, a kako je Rusija ove godine predsjedavajuća, čini se da je izvještaj Vlade RS-a prvi put dobio pažnju. Međutim, ne očekuje se da će iko željeti da ga razmatra, kao ni prethodnih godina.

Izvještaj ima 37 stranica, a u njemu se tvrdi da je RS privržena teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku BiH.

“Opredijeljenost Republike Srpske za Dejtonski sporazum uključuje opredijeljenost za suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Republika Srpska se ne planira otcijepiti od Bosne i Hercegovine i nije poduzela nikakve korake u tom pravcu. Republika Srpska nastoji samo zaštititi svoje vlastite nadležnosti koje su zagarantovane Ustavom BiH”, piše u tom dijelu.

U izvještaju se nalazi nekoliko ključnih tačaka odnosno dijelova koji govore o stranoj intervenciji, unutrašnjim odnosima i regionalnoj saradnji.

Među najzanimljivim naslovima izdvajamo: Blokiranje finansiranja projekata u RS-u koje radi EU je kontraproduktivno, Regionalna integracija, Djela i izjave motivirane vjerskom i nacionalnom mržnjom treba osuditi, Rat u Ukrajini nema veze s BiH, Da bi BiH bila suverena, OHR se mora zatvoriti, Najdestabilizirajući utjecaj u BiH je uplitanje stranaca koji kao da nisu pročitali Dejtonski sporazum, Međunarodno uplitanje ukočilo je političko sazrijevanje BiH i spriječilo rješavanje osjetljivih političkih pitanja kao što je pitanje državne imovine, Deseci milijuna dolara potrošeni u pokušaju utjecaja na politiku.

U dijelu koji govori o regionalnoj integraciji kaže se da RS snažno podupire takve napore uključujući inicijative Otvoreni Balkan i Berlinski proces.

“Sada kada SDA više nije dio Vijeća ministara BiH, Republika Srpska se nada da će se Bosna i Hercegovina pridružiti Otvorenom Balkanu u narednoj godini”, navodi se.

Kao argument za tvrdnju iz podnaslova da rat u Ukrajini nema veze s BiH, u izvještaju se navodi to što je EUFOR kazao u više navrata da nema prijetnji miru u BiH niti postoji opasnost po sigurnosnu situaciju. Navodi se da je to u suprotnosti sa tvrdnjama pojedinaca da RS zbog svojih veza s Rusijom ugrožava sigurnost u državi i na Balkanu.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica