Kantoni traže respiratore iz malinjaka

Kantoni traže respiratore iz malinjaka

Četiri kantona – ZDK, Posavski, SBK i ZHK – zvanično su se obratila Federalnoj upravi Civilne zaštite zahtjevom da im se dodijele kineski respiratori koje je za potrebe zdravstvenih ustanova u FBiH za 10,5 miliona KM kupila firma FH Srebrena malina.
Kao što smo već pisali, respiratori se trenutno nalaze u skladištu firme Hercegovinalijek u Rajlovcu. Enes Memić iz FUCZ-a kaže za Oslobođenje da su se obratili kantonalnim ministarstvima zdravstva, odnosno kriznim štabovima da se izjasne o potrebama za respiratorima.

Neophodna testiranja

– Četiri kantona su se već izjasnila, a da bismo podijelili svih 100 respiratora, potrebno je da se izjasni preostalih šest kantona. Nakon čega će se ići prema Federalnom štabu Civilne zaštite, koji treba donijeti zaključak o raspodjeli, pojašnjava Memić.
Kada se respiratori podijele i postave u zdravstvenim ustanovama, očekuje se raspisivanje javnog poziva na kojem će se odabrati firma koja će izvršiti sva potrebna testiranja.
Afera s nabavkom 100 kineskih respiratora potrebnih za liječenje pacijenata oboljelih od Covid-19 mjesecima potresa našu državu. Istragu u ovom predmetu više od dva mjeseca vodi Tužilaštvo BiH, po čijem nalogu su izvršeni brojni pretresi, obavljena saslušanja, izuzeta dokumentacije, a vrše se i vještačenja. Osumnjičeni u ovom slučaju su vlasnik firme FH Srebrena malina Fikret Hodžić, suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak, federalni premijer Fadil Novalić, te Aleksandar Zolak, direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Tužilaštvo BiH i Republičko tužilaštvo u RS-u istražuju kupovinu respiratora koji su po komadu plaćeni 157.312 KM

Ni RS nije bio imun pa je afera s kupovinom respiratora uzdrmala i ovaj bh. entitet. Tužilaštvo BiH je 26. juna formiralo predmet u okviru kojeg se vrše provjere o nezakonitostima u vezi sa milionskom nabavkom 50 respiratora za intenzivnu njegu u RS-u koje je Fond zdravstvenog osiguranja RS-a platio firmi Medietik. Cijena tih respiratora po komadu bila je 157.312 KM.
U kojoj je fazi istraga i do kakvih saznanja se do sada došlo, u Tužilaštvu BiH nisu nam mogli otkriti.
– Predmet je u radu i vrše se provjere. Više informacija ne možemo davati, kaže za Oslobođenje Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.
Istražitelji SIPA su, podsjetimo, 7. jula pretresli prostorije Fonda zdravstvenog osiguranja RS-a te izuzeli dokumentaciju koja se odnosi na nabavku respiratora. Uporedo sa aktivnostima Tužilaštva BiH, istragu o nabavci ovih aparata nastavilo je i Republičko javno tužilaštvo RS-a, što je za Oslobođenje potvrdio Mahmut Švraka, glavni republički tužilac.
– Tužilaštvo je formiralo predmet i on se nalazi u fazi provjera i prikupljanja obavještenja. Zaprimilo je i prijavu SDP-a u vezi sa nabavkom pokretne bolnice, gdje je također formiran predmet i vrše se provjere. Zaprimljen je i akt Agencije za javne nabavke BiH u vezi sa nezakonitostima u postupcima javnih nabavki. Uglavnom, svi postupci se nalaze u fazi provjera i prikupljanja potrebnih obavještenja, govori Švraka.

Interventni uvoz

Na aferu respiratori u RS-u među prvima su ukazali predstavnici opozicionih stranaka tvrdeći da je kompanija Medietik na 50 respiratora ostvarila dobit od skoro pet miliona maraka. Branislav Borenović, predsjednik PDP-a koji je ujedno i član privremene Istražne komisije Predstavničkog doma Parlamenta BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucija BiH, kazao je da je prema podacima te komisije od 330 interventnih uvoza od 15. marta do kraja maja čak 80 posto obavila firma Medietik.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE