Kineska i ayurvedska medicina savjetuju: U kojim satima raditi ove stvari?
Kineska tradicionalna medicina i drevna indijska ayurveda daju veliki značaj na pravilan i reguliran raspored aktivnosti u danu kako bi izvukli najbolji učinak na kompletno zdravlje i harmoniju.
Prema Ayurvedi, navike u načinu života imaju vrlo važnu ulogu u očuvanju zdravlja. Najbolje je ustaliti svakodnevne aktivnosti, kao npr: vrijeme ustajanja i spavanja, vrijeme posla, odmora, obroka, vrijeme vježbi i meditacije. Reguliranost vodi sreći, zdravlju, miru uma i harmoniji.
Stari su Kinezi vjerovali da životna energija qi kola u nama kroz meridijane koji odgovaraju raznim organima u tijelu. Sila koja pokreće qi je neprekidno kretanje između dva pola yin i yang. U normalnim okolnostima i kod zdrave osobe, životna sila qi kola ravnomjerno, održavajući ravnotežu između snažnih elemenata yang i obuzdavajućih elemenata yin. Ako se poremeti ravnoteža, tjelesni će sklad biti ugrožen i čovjek se može razboljeti, piše “Atma“.
Kineska i ayurvedska medicina čovjeka savjetuju, dijagnosticiraju i liječe kao “cjelinu” što je i razlog zašto se primjenom ovih znanosti iscjeljuju i ublažavaju, inače tzv neizlječiva oboljenja.
Zdrav početak dnevnih aktivnosti počinje noć prije! Prije odlaska u krevet trebalo bi prakticirati opuštanje, afirmacije, meditaciju ili molitvu te kratko razmotriti naše osobno vladanje i aktivnosti tijekom dana. Na ovaj način možemo drugi dan učiniti naše djelovanje efikasnijim i humanijim. Obično 6 do 7 sati spavanja daje dovoljno odmora za tijelo i um.
4–7 h – VRLO VAŽAN PERIOD!
Odmah kad se probudimo um treba usmjeriti na pozitivno raspoloženje. To će pomoći da uklonimo tzv. sindrom “ustajanja na krivu nogu”. Ako nam dan počne s pozitivnom svjesnošću uma ostatak dana će proteći uspješno i glatko. Možete koristiti afirmacije.
Dignuti se sat prije izlaska sunca ili za vrijeme njegova izlaska – duhovne i fine suptilne energije su tada najpovoljnije i najmoćnije, iskoristite to. Pri ustajanju iz kreveta, nakon spavanja, treba se protegnuti. Ovo pomiče doshe iz centra (područja srca) gdje se nalaze za vrijeme spavanja i pomaže tijelu da se aktivira. Odmah nakon ustajanja uzeti čašu vode sobne temperatute s dodatkom soka od limuna.
Istuširajte se kako bi se razbudili i osvježili te potaknuli suptilnu energiju uma i tijela za novi dan.
Najidealnije je upravo sada vrijeme za meditaciju (posebno mantra meditaciju), molitvu, duhovne vježbe…
Rano ujutro i pluća su najaktivnija pa je tada, iako vam se možda čini neprirodno, odlično vrijeme za vježbanje. Kinezi tada prakticiraju thai chi, vježbe usmjerene na disanje.
Alternativa: Joga i vježbe pranajame (disanja), a posebno vježbe Pozdrav Suncu ili 5 tibetanaca.
Ne zaboravite kreativni rad: slikanje, pisanje, čitanje…
7-9 h
Trbuh i gušterača također su najaktivniji u prvom dijelu dana pa kineski nutricionisti savjetuju: doručkujte kao kralj, ručajte kao princeza, večerajte kao siromah.
Doručkujte svježe, cjelovito, kvalitetno i – na miru.
9-12 h
Mnogi se lakše koncentriraju prijepodne jer misaonim procesima upravlja slezena koja najveći potencijal ima ujutro.
Ovo je vrijeme idealno za posao i obaveze.
12-13 h
Vatra probave je najjača kada je sunce u zenitu, savjetuje ayurveda.
Ručajte kvalitetnu hranu – opušteno i u veselom raspoloženju.
13-15 h
Odmorite se kratko poslije ručka.
Energija u ekstremitetima opada i koncentrira se oko probave, tj. organizam crpi energiju iz hrane. Tada se osjećamo pospano.
15-20 h
Opet dobro vrijeme za akciju bilo to posao, vježbanje, kreativni rad, meditacija u sumrak,…
Ne zaboravite duboko disati i prošetati!
Večerati lagano oko 2-3 sata prije spavanja.
20-22 h
Kako bismo bolje zaspali, prije sna se treba opuštati.
Tada epifiza luči manje serotonina, hormona koji kontrolira apetit i kardiovaskularni sustav, a počinje proizvoditi melatonin koji nam pomaže da zaspimo.
Ugasite tv, smanjite rasvjetu, pustite smirujuću glazbu, opustite se uz omiljeni topli napitak, mirisnu kupku i dobru knjigu…
Idite spavati do 22 sata. Naša tijela su proizvodi Majke Prirode. Ako idemo nasuprot prirodnog reda i dizajna našeg tijela, platit ćemo cijenu u različitim bolestima i problemima. Npr., ako je vaše tijelo preopterećeno probavljanjem teškog obroka ili ste budni kasno (nakon 22 h navečer) radeći, gledajući TV ili kompjuter, vaša vitalna energija je fokusirana tamo i nije dostupna za postupak odmora i obnove koji je najjaći od 22 h na dalje.
Odlazak u krevet u 23h, ponoć ili u 1 ujutro, vrlo je štetan za ljudsko zdravlje i direktan je uzrok mnogih modernih “bolesti ubojica” poput bolesti srca i raka.
Priroda djeluje i kreće se po preciznim ritmičkim krugovima, koji se nalaze pod utjecajem zemljine rotacije, sunca i mjeseca. Svakog dana sunce se diže i spušta, sezone se mijenjaju, mjesec se uspinje i pada, i oceanske plime se uzdižu i padaju. Funkcije spavanja i budnosti su dio tog ritma. U prirodi, nalazimo da su životinje i biljke budne i spavaju u skladu s tim ritmom. Ljudska bića također imaju taj prirodan ritam.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE