NATO promijenio strategiju: U slučaju ruskog napada neće dopustiti ni privremenu okupaciju teritorije

Ruska invazija na Ukrajinu potakla je Sjevernoatlantski savez (NATO) da vrati vlastite vojne kapacitete na razine iz doba Hladnog rata, kao i da preispita svoj pristup odvraćanju na istočnim granicama.

Prema pisanju The New York Times, NATO se ubrzano kreće od onoga što vojska naziva odvraćanje osvetom na odvraćanje onemogućavanjem.

Prethodno, u slučaju ruske invazije, države članice su morale izdržati dok im savezničke snage, uglavnom SAD, ne priteknu u pomoć i uzvrate kako bi potisnule Ruse nazad.

Ali nakon ruskih zločina u područjima koja su okupirali u Ukrajini, Poljska i baltičke zemlje više ne žele riskirati bilo kakvo razdoblje ruske okupacije. U prvim danima ukrajinske invazije, ruske su trupe zauzele teritoriju veću od nekih baltičkih zemalja.

“Odvraćanje onemogućavanjem” znači, naprotiv, stalni položaj savezničkih trupa u blizini granice s Ruskom Federacijom, veću integraciju američkih i savezničkih ratnih planova, veću vojnu potrošnju i detaljnije zahtjeve za saveznike da imaju posebne vrste snaga i opreme za borbu, ako je potrebno, na unaprijed određenim mjestima.

“Namjera je učiniti snage NATO-a ne samo robusnijim i sposobnijim nego i vidljivijim Rusiji, što je ključni element odvraćanja,” piše NYT.

Jedan od praktičnih rezultata koncepta “odvraćanja onemogućavanjem” je povećana uloga savezničkog komandanta NATO-a u Evropi, generala Christophera Cavolija, koji također zapovijeda američkim snagama u Evropi.

Prvi put od Hladnog rata, dužnosnici NATO-a na ovom nivou kombinuju američke i savezničke planove za provođenje vojnih operacija, uključujući na moru, u zraku, u svemiru i kibernetičkom prostoru, rekao je visoki dužnosnik NATO-a za The New York Times pod uvjetom anonimnosti.

Prema dužnosniku, zemlje istočne Evrope će tačno znati šta NATO namjerava učiniti za njihovu zaštitu. Savez će također povećati zahtjeve odbrambenog planiranja i može zabraniti prijenos određenih jedinica potrebnih za osiguranje sigurnosti saveznika.

U sklopu jačanja odbrambenih sposobnosti Sjevernoatlantskog saveza, na sljedećem summitu NATO-a u julu bit će dogovoren novi plan potrošnje, najmanje dva posto bruto domaćeg proizvoda za obranu. U Savezu se potrošnja od 2,5 do 3 posto BDP-a smatra dostatnom, pojasnio je dužnosnik NATO-a.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE