Obnovljena lista zahtjeva za smanjenje industrijskog zagađenja poslana ArcelorMittalu, inspekciji, Vladi…

Obnovljena lista zahtjeva za smanjenje industrijskog zagađenja poslana ArcelorMittalu, inspekciji, Vladi…

Nakon remonta visoke peći, “budućnost” najavljena reklamnim sloganom ArcelorMittala, počela je enormnim ispuštanjem zagađenja zraka, prvenstveno iz BOF čeličane, ali iz aglomeracije i koksare. Prvi od četiri hibridna filtera na aglomeraciji izgleda da se ne koristi, jer se crveni dim vijori iz oba dimnjaka, a dok je filter radio, zagađenje je bilo vidljivo samo na jednom dimnjaku aglomeracije, navode iz Eko foruma Zenica.

– Iako je još u oktobru 2017. trebao biti izmješten monitoring na koksari i aglomeraciji, to, nažalost još nije urađeno, pa se moramo oslanjati na ono što vidimo golim okom i udišemo našim plućima. Federalni fond za zaštitu okoliša ove godine neće moći naplatiti taksu za zagađenje zraka iz kompanije ArcelorMittal Zenica, jer sistem za kontinuirani monitoring uopšte nije u funkciji nego se vrše samo povremena mjerenja, koja sigurno ne odgovaraju stvarnom stanju. Navodno su potpisani ugovori za izgradnju drugog hibridnog filtera i projekta sekundarnog otprašivanja, ali nas prethodna iskustva upućuju na to da bi ti projekti mogli opet kasniti ili možda i izostati zbog američko-evropskih kvota i carina, kazao je Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora zeničkog Eko foruma.

image
Samir Lemeš demonstrira magnetičnost prašine iz ArcelorMittal Zenica/Muhamed Tunović

Mirjana Petrović iz Podbrježja i Enver Hasanbašić iz Tetova novinarima su pokazali prašinu koja je pala u njihova naselja iz kompanije ArcelorMittal Zenica. Lemeš je demonstrirao magnetičnost prašine.

Iz Eko foruma su se osvrnuli na najavu menadžmenta kompanije ArcelorMittal Zenica da će slati svoje radnike na čekanje zbog poremećaja na globalnom tržištu čelika nazvavši to “još jednom u nizu dezinformacija koje stižu iz ove korporacije”.

– Opravdano strahujemo da će ova dezinformacija služiti samo kao još jedan od niza izgovora za kašnjenje investicija u zaštitu okoliša – sekundarno otprašivanje na BOF čeličani i preostala tri hibridna filtera na aglomeraciji. Umjesto da širi ovakve dezinformacije i prijeti zaposlenima slanjem na čekanje, pozivamo korporaciju da razmisli o proširenju asortimana proizvoda na kvalitetne legirane čelike, koji nisu tako osjetljivi na poremećaje tržišta i koji bi mogli biti osnov za razvoj metaloprerađivačke industrije u BiH. Baziranje proizvodnje samo na građevinsku armaturu i gredice nije “lokomotiva razvoja”, kako političari često vole nazvati zeničko/federalno/luksemburšku željezaru. Umjesto da izvozimo gredice i armaturu, treba izvoziti gotove čelične proizvode, kazali su iz Eko foruma Zenica.

image
Zakoni Engleske se primjenjuju za sporove ArcelorMittal-a/Eko Forum Zenica

Eko forum je, podsjetimo, u ime i uz podršku nekoliko hiljada građana Zenice, još 2012. godine poslao niz zahtjeva koji većinom nisu realizirani niti se nazire njihova realizacija. Umjesto sa ulice, poslali su danas obnovljenu listu zahtjeva prema ArcelorMittalu Zenica, Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, Vladi Federacije BiH, Gradu Zenici, Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ZDK, Ministarstvu prostornog uređenja ZDK i Institutu “Kemal Kapetanović”, Institutu za zdravlje i sigurnost hrane ZDK, Tužilaštvu Kantona Sarajevo te svim političkim strankama u FBiH.

image
Zagađenje zraka posebno veliko u Tetovu/Eko Forum Zenica

– Sve ovo tražimo već skoro deset godina: pismima, sastancima, protestima na ulici i u zatvorenom, preko stranih ambasada, banaka, medija, tužilaštava, sudova,… Nastavićemo tražiti i dalje, a ako ne uspijemo u BiH, onda pred međunarodnim sudovima. Svakako se na Ugovor o dokapitalizaciji željezare iz 2004. primjenjuju zakoni Engleske. Vidimo se u Londonu!, poručili su iz Eko foruma Zenica.

Oslobođenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE