Rokovi za federalnu vladu teku: Hoćemo li ponovo gledati Schmidtovu intervenciju

Rokovi za federalnu vladu teku: Hoćemo li ponovo gledati Schmidtovu intervenciju

Rokovi teku i tokom januara bi klubovi naroda u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine trebali predložiti predsjednika i potpredsjednike entiteta, koji kasnije trebaju potpisati imenovanje Vlade FBiH.

Koalicija za državni nivo vlasti je potpisana između Osmorke, HDZ-a i SNSD-a i tu ne bi trebalo doći do većih zastoja u procesu formiranja vlasti. Ostalo je da sigurnosne agencije provjere kandidate za ministre te da se potvrdi imenovanje nove izvršne vlasti.

Međutim, nešto neizvjesnija situacija je na federalnom niovu. Osmorka i HDZ imaju dogovoreno partnerstvo za vlast, ali i jedan kamen u cipeli. Naime, uprkos što te stranke zajedno imaju većinu u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, za imenovanje Vlade FBiH potrebno je da svoje potpise daju i predsjednik i dva potpredsjednika entiteta.

Gdje je zapelo

Svaki od etničkih klubova u Domu naroda predlaže predsjednika/potpredsjednika entiteta. A da bi neko mogao predložiti svog kandidata neophodno je da ima minimalno 11 svojih delegata od ukupno 23. Problem za dogovorenu koaliciju Osmorka/HDZ je što Osmorka ima samo 10 svojih delegata u Klubu Bošnjaka. S druge strane SDA ima sa DF-om ima 13 i to znači da ta grupacija može predložiti svog potpredsjednika.

A taj potpredsjednik je neophodan da bi se imenovala nova izvršna vlast u FBiH.

Argumenti Osmorke su da oni sa HDZ-om imaju većinu u Predstavničkom domu i opredjeljenje da prave vlast. S druge strane SDA smatra da pored toga što su pojedinačno osvojili najviše glasova, imaju legitimitet kontrole Kluba Bošnjaka te da ih se ne može izbaciti iz vlasti. Međutim, SDA ima političku neuzvraćenu ljubav i kao partnera uz sebe imaju DF, dok je na drugoj strani čak osam stranaka.

SDA neće potpisati vladu Osmorke i HDZ-a. DF također neće podržati kandidata Osmorke za potpredsjednika FBiH. To je jučer najavio i Željko Komšić (DF), koji je kazao da je uvrijeđen odnosnom Osmorke prema njegovoj stranci te je naglasio da im može pomoći visoki predstavnik Christian Schmidt.

Trenutni Ustav FBiH je jasan i trenutno ide u prilog SDA-u, a ne Osmorci.

I prema saznanjima Klix.ba Schmidt itekako razmatra opciju neke nove intervencije, koja bi trebala biti u pravcu neke vrste autentičnog tumačenja. Jer ukoliko ne bude brzog formiranja vlasti, to je poraz za Schmidta i ne ide u prilog ni njegovim odlukama od 2. oktobra.

Kako saznajemo Schmidt bi odluku mogao usmjeriti u pravcu tumačenja novonastale situacije i presjeći na način što će protumačiti da većina u Predstavničkom domu nije zanemariva pa otvoriti prostor da se broj potrebnih delegata za imenovanje spusti na sedam.

U slučaju takvog scenarija mogu se očekivati negodovanja i pritisci, a u svakom slučaju bilo kakva odluka Schmidta stavlja u neugodan položaj, jer će se drugi put u nekoliko mjeseci umiješati u Ustav FBiH.

Sa jedne strane stoji potreba za brzim formiranjem vlasti, a s druge uporno mijenjanje Ustava, čime se stvaraju još veće političke podjele. A rokovi teku i rasplet bismo mogli gledati već u januaru.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE