Tuzlaci sezonske poslove traže izvan BiH: Nedostatak ugostitelja i vodiča problem za lokalni turizam

Tuzlaci sezonske poslove traže izvan BiH: Nedostatak ugostitelja i vodiča problem za lokalni turizam

U proteklih dvadeset godina Tuzla je izmijenila svoj imidž te je iz industrijskog grada izrasla u onaj sa prepoznatljivom turističkom ponudom. Njen dalji razvoj otežava problem sa angažmanom adekvatne radne snage jer se sve veći broj građana odlučuje na sezonske poslove izvan BiH.

Turistički pravac razvoja Tuzle počeo je sa otvaranjem prvog panonskog jezera prije tačno dvije decenije i iz godine u godinu se radilo na obogaćivanju ponude u cijelom gradu.

Osim što se intenzivno radilo na brojnim kulturno-zabavnim manifestacijama, gradska administracija značajno je ulagala u turističku i spomeničku infrastrukturu, što je u konačnici dovelo do promjene izgleda grada.

Povećanje smještajnih kapaciteta za hiljadu posto

“Razvoj turizma u Tuzli je imao snažan utjecaj na druge privredne grane i bilježe se odlični pozitivni efekti, naročito u pogledu raspoloživih smještajnih kapaciteta u gradu. Poređenja radi, 2003. godine smo imali ukupno osam smještajnih kapaciteta različite vrste, dok danas imamo 82 registrirana smještajna kapaciteta svih vrsta i kategorija, što znači porast od čak 1.025 posto”, kaže za Klix.ba direktorica Turističke zajednice Tuzle Amra Jaganjac.

Amra Jaganjac (Foto: A. K./Klix.ba)

Amra Jaganjac (Foto: A. K./Klix.ba)

Gradska turistička zajednica nastavlja raditi na uređenju lokacija u Tuzli koje mogu biti atraktivne za lokalno stanovništvo, ali i za sve posjetioce.

“Zajedno sa Gradskom upravom Tuzle i svim javnim ustanovama i preduzećima kontinuirano kreiramo i realizujemo projekte i manifestacije kojima se trudimo učiniti naš grad i ljepšim i zanimljivijim”, ističe Jaganjac.

Gorući problemi

Tržište rada i raspoloživi ljudski resursi i u Tuzli predstavljaju jedan od gorućih problema, kako u turizmu, ali i u svakoj drugoj privrednoj grani. Jaganjac navodi da je u turizmu to naročito izraženo zbog sezonalnosti određenih poslova i ponuda radnih mjesta u zemljama regiona, koje privlače našu radnu snagu.

“Prema našim saznanjima, veliki je broj turističkih vodiča koji rade samostalno bez ishođenja propisanih licenci i sigurno da još ima prostora za većim angažmanom turističkih vodiča, naročito u ljetnoj sezoni”, ukazuje Janjagac.

Također, veliki problem predstavlja i nedostatak radne snage u ugostiteljstvu, posebno kuhara i konobara.

“Sve je manji interes za upisom u srednje škole koje obrazuju ovaj kadar i najvećim dijelom ovi kadrovi pronalaze prilike za zaposlenje izvan granica Bosne i Hercegovine. Ovo nažalost nije problematika samo Bosne i Hercegovine, nego i šire i njeno rješavanje će iziskivati ozbiljne programe i intervencije na tržištu rada na državnom nivou”, smatra Jaganjac.

U Turističkoj zajednici Tuzle pozitivno svjetlo vide u Odsjeku menadžmenta u turizmu pri Ekonomskom fakultetu, kao i u studijskom programu turizmologije na Prirodno-matematičkom fakultetu u tom gradu. To će, kako vjeruje naša sagovornica, dovesti do povećanog broja raspoloživog visokoobrazovanog kadra u oblasti turizma.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE