Oproštajni intervju Kathleen Kavalec: Imam dvije poruke za građane BiH

Oproštajni intervju Kathleen Kavalec: Imam dvije poruke za građane BiH

Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, nakon skoro tri godine mandata napušta ovu funkciju, budući da ju je Bijela kuća predložila za drugu funkciju. U oproštajnom intervjuu za Fokus.ba otkrila je na koju je funkciju predložena.

-Da, tužna sam što napuštam Bosnu i Hercegovinu, prelijepu zemlju koju cijenim i koji sam zavoljela. Međutim, takav je život diplomate – svakih nekoliko godina mijenjamo mjesto rada. U junu sam bila oduševljena što me je Bijela kuća predložila za američkog ambasadora u Rumuniji, samo se još čeka potvrda od Senata – kazala je ambasadorica Kavalec za naš portal.

Razgovarao: Amil DUČIĆ/Fokus.ba

Fokus.ba: Šta biste, nakon skoro tri godine mandata na čelu OSCE-a u BiH kao tri ključne ili kritične stvari izdvojili koji koče napredak ove države?

Kavalec: Ukazala bih na tri pitanja: povećanu i ciničnu upotrebu zapaljive i retorike podjele u politici; nekontrolisanu korupciju; i neuspjeh političara da rade zajedno kako bi postigli napredak u ključnim reformama.

Povećana upotreba zapaljive i retorike podjela i dalje podriva funkcionalnost institucija BiH. Ovaj nedostatak funkcionalnosti doprinio je ekonomskoj stagnaciji, nedostatku investicija i posljedično nedostatku mogućnosti za mlade ljude, od kojih su mnogi odlučili da migriraju u potrazi za boljom budućnošću.

Birači povjeravaju izabranim zvaničnicima odgovornost da riješe probleme i da rade za prosperitet, mir i stabilnost. Političari koji se oslanjaju na retoriku podjela i zapaljivu retoriku kako bi dobili glasove dovode zajednice u opasnost. Veličanje osuđenih ratnih zločinaca, negacionizam i relativizacija zločina stvaraju atmosferu nesigurnosti za sve građane. Političke i druge javne ličnosti ne mogu sebi dozvoliti da ignorišu posljedice negativne klime stvorene upotrebom neodgovorne retorike. Pozivamo sve izabrane i imenovane zvaničnike u ovoj zemlji da odbace takvu retoriku, da se ponašaju odgovorno i rade na sprečavanju i ublažavanju tenzija u društvu.

Ova podjela je dodatno pogoršana nekontroliranom korupcijom. Napori u borbi protiv korupcije, uključujući i prevenciju i represiju, opali su tokom protekle decenije. Zaista, čini se da postoji veliki nedostatak političke volje za borbu protiv korupcije. BiH mora ojačati svoje mehanizme prevencije korupcije, posebno kroz uspostavljanje i podršku operacionalizaciji ureda za borbu protiv korupcije na svim nivoima, ali i stvaranjem čvrstog pravnog okvira za prevenciju sukoba interesa, prijavu imovine i zaštitu uzbunjivača. Osim toga, s obzirom na složen sistem vlasti, BiH treba uložiti dodatne napore u koordinaciji borbe protiv korupcije na svim nivoima vlasti.

Ako BiH želi ići naprijed, političke ličnosti moraju ponovo izgraditi povjerenje i sarađivati da bi razvili snažan pravni okvir u skladu sa međunarodnim standardima kako bi spriječili korupciju i procesuirali je kada se ona dogodi. Oni moraju odvesti državu dalje od nepotizma, pokroviteljskih mreža i koruptivnog ponašanja. Pravosuđe, uključujući agencije za provođenje zakona, tužilaštva i sudove, mora osigurati odgovornost i procesuiranje slučajeva korupcije.

Kavalec: Obrazovanje je jedno od najosjetljivijih, najkontroverznijih i najviše politiziranih oblasti u BiH već više od 20 godina

Izborna reforma je također ključna. Građani ove zemlje gube vjeru u izbore, podrivajući same temelje demokratije. To su potvrdili nedavni rezultati istraživanja naše Misije o percepcijama, iskustvima i mišljenjima građana o izborima u Bosni i Hercegovini. Slika o izbornom procesu i političkom učešću građana u Bosni i Hercegovini, prema rezultatima ovog istraživanja, dominantno je negativna. Gotovo polovina ispitanika (43 %) smatra da izbori u BiH nisu fer. Ove nalaze također treba razmotriti u svjetlu izlaznosti birača u posljednjih nekoliko izbornih ciklusa u BiH, koja je konstantno iznosila oko 50 %. Poverenje se može ponovo izgraditi unapređenjem integriteta procesa i procesuiranjem izborne prevare kada do nje dođe.

Fokus.ba: Koga smatrate odgovornim za propast pregovora oko izmjena izbornog zakonodavstva i kako gledate na to da je naprimjer HDZ apriori odbio i paket integriteta pa i taj, možda još važniji segment, kada je tiječ o demokratičnosti izbora, nije usvojen u Parlamentu BiH?

Kavalec: Bilo je, naravno, razočaravajuće što pregovori nisu doveli do dogovora o izbornoj reformi, pogotovo jer je bilo mnogo oblasti oko kojih bi se mogao postići potencijalni dogovor u smislu unapređenja integriteta izbornog procesa. Štaviše, naše istraživanje iz 2021. godine pokazalo je da preko 60 % ispitanika smatra da je važno reformisati Izborni zakon. Da je Parlament usvojio ove izmjene, to bi moglo pomoći u zaštiti i jačanju demokratskih prava građana.

Misija, oslanjajući se na preporuke Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), već dugo preporučuje inkluzivan, sveobuhvatan i transparentan proces revizije izbornog zakonodavstva za BiH, prije svega radi poboljšanja integriteta izbora i zaštite i osiguranja demokratskog prava građana. Preporučujemo da se izborno zakonodavstvo BiH revidira na sveobuhvatan način, kroz transparentan i inkluzivan proces, uz poštovanje domaćih i međunarodnih sudskih odluka i da se implementiraju preporuke Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava, Venecijanske komisije, i Grupe država protiv korupcije (GRECO).

Jasno je da je bilo teško postići politički dogovor o ovim promjenama, posebno tokom izborne godine. Preporučili bismo da, kada budu završeni oktobarski izbori, Parlament nastavi sa ovim radom u interesu svih građana.

Fokus.ba: Svi smo bili svjedoci pokušaja opstrukcije održavanja izbora blokadom sredstava. Tek intervencijom visokog predstavnika u BiH osigurano je održavanje izbora. Međutim, postoji opravdana bojazan da će iste snage koje su blokirale sredstva opstruisati i samu implementaciju izbornih rezultata odnosno formiranje novih vlasti. Vaš komentar?

Kavalec: S obzirom na dosadašnje iskustvo, ovo sigurno se čini da predstavlja rizik, iako se nadam da će političari biti dovoljno mudri da to izbjegnu. Domaće vlasti imaju odgovornost prema svojim biračima da osiguraju da se izborni rezultati mogu implementirati i da iskoriste svoje pozicije za poboljšanje uslova za sve. Dok odlaze na glasanje, građani imaju priliku da izaberu kandidate za koje vjeruju da će konstruktivno raditi zajedno na unapređenju procesa provedbe reformi u ovoj zemlji.

Ono što bih naglasila, na osnovu mojih putovanja po BiH, jeste da glasače najviše zanima budućnost – žele da vide povećanje zaposlenosti i bolje okruženje za poslovanje, poboljšanu infrastrukturu, manje korupcije, bolju zdravstvenu zaštitu, kvalitetno obrazovanje i zaštitu ljudskih prava. Ukratko, žele zemlju u kojoj se osjećaju sigurno i u kojoj njihova djeca mogu uspjeti. Oni koji emigriraju odlaze jer tu ne vide takvu budućnost. Birači bi trebali biti oprezni prema političarima koji se oslanjaju na retoriku podjela kako bi unaprijedili svoje političke karijere. Najbolji i najefikasniji način da ova zemlja krene naprijed je da političari sarađuju kako bi postigli cilj za koji svi tvrde da dijele – evropske integracije.

Fokus.ba: Nakon što su s čela najvažnijih pravosudnih institucija smijenjeni kočničari funkcionisanja rada pravosuđa, a koji su dospjeli i na američku „crnu listu“, je li po vašem mišljenju pravosuđe dobilo određeni zamah ili ipak treba još više posla da toga dođe ? Bh. pravosuđe, a to je percepcija javnosti, i dalje je pod „političkom šapom“. Kako vi na to gledate?

Kavalec: Da, ima još posla da se uradi. Uprkos opsežnim reformama pravosuđa, BiH nastavlja da se bori sa uspostavljanjem efikasnog i nezavisnog pravosudnog sektora, čiji nedostatak ometa pravilno sprovođenje pravde. Pravosuđe pati od prevelike zakonodavne i sudske fragmentacije, pravne nesigurnosti te nedostatka institucionalne nezavisnosti, profesionalizma i odgovornosti. Institucije pravosudnog sektora u BiH i dalje se bore da ostvare napredak u reformama koje su uvedene prije dvije decenije, reformama uspostavljenim kako bi se osigurala nezavisnost, odgovornost i usklađenost pravosudnog sistema sa demokratskim standardima i najboljim međunarodnim praksama.

Kavalec: Zaista, čini se da postoji veliki nedostatak političke volje za borbu protiv korupcije

Politički pozivi za raspuštanje institucija na državnom nivou, u kombinaciji sa širim nedostacima pravosudnog sektora i sve slabijim demokratskim nadzorom nad javnim institucijama i zvaničnicima, potkopavaju i vladavinu prava i cjelokupnu sigurnosnu situaciju u BiH. Politička kriza je omela razvoj pravosudnog sektora, dok je cjelokupni sistem i dalje neefikasan i nedjelotvoran. Ovo, nažalost, dopunjuje nedostatak introspekcije od strane pravosudne zajednice, što se ogleda, uz rijetke pozitivne izuzetke, u odbijanju da se ova pitanja riješe u dobroj vjeri.

Dolazak novog rukovodstva 2021. godine doveo je do određenog poboljšanja efikasnosti i profesionalizma Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV), posebno u oblastima proaktivnosti i transparentnosti. Nažalost, ključni nacrti amandmana koji bi riješili neke od strukturalnih nedostataka pravosuđa, kao što su nedostatak odgovornosti i nadzora, još uvijek čekaju na usvajanje u parlamentu. Misija poziva na usvajanje ovih amandmana što je prije moguće.

Nedavno objavljeni izvještaj Privremene istražne komisije Parlamentarne skupštine BiH o stanju u pravosuđu BiH sa preporukama sadržanim u njemu, mogao bi pružiti dobru osnovu za pomak naprijed. Posebna preporuka se odnosi na potrebu stalnog rada na unapređenju nadzora nad relevantnim institucijama, što bi zauzvrat trebalo da doprinese boljem sagledavanju korekcija koje je potrebno izvršiti kako bi se obezbijedio transparentan i efikasan rad pravosuđa.

Fokus.ba:Uprkos počinjenom genocidu u Srebrenici, i ogromnom stradanju stanovništva usljed agresije na BiH, 27 godina nakon rata i dalje imamo provokacije žrtava, negiranje genocida, zastrašivanje, a posebno povratnika. Pa i na samu godišnjicu genocida u Srebrenici. Nažalost nije se mnogo toga u posljednje tri godine promijenilo. Kako vi na to gledate?

Kavalec: To je nešto o čemu sam razmišljala tokom svoje posjete Srebrenici na komemoraciji ranije ovog mjeseca. Suočavanje sa genocidom u Srebrenici i drugim zločinima iz prošlosti, koje su počinile sve strane u sukobu, je možda ključno pitanje sa kojim se političari i građani BiH suočavaju kada je pomirenje u pitanju. Mislim da je od vitalnog značaja posjetiti Memorijalni centar u Potočarima kako bi shvatili razmjere ljudske patnje i potrebu da se suočimo sa istinom o tome šta se dogodilo tamo i drugdje u BiH i zašto.

Negiranje genocida i drugih presuđenih činjenica, uključujući ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, je neprihvatljivo. Veličanje ratnih zločinaca otežava pomirenje, politički je nepromišljeno i ugrožava prijeko potrebnu sigurnost i stabilnost u BiH. Istorijski revizionizam u obliku poricanja i banalizacije činjenica koje su međunarodni i nacionalni sudovi kvalifikovali kao genocid, zločine protiv čovječnosti ili ratne zločine, podriva vladavinu prava i protivriječi se demokratskim vrijednostima. Negiranje genocida stoji na putu adekvatnog suočavanja s prošlošću uz postizanje pravde za žrtve zločina koje su počinile sve strane u Bosni i Hercegovini.

Važno je podsjetiti na Deklaraciju o ratnim zločinima iz 2018. godine, koju je Bosna i Hercegovina potpisala na Samitu zemalja Zapadnog Balkana u Londonu, u okviru Berlinskog procesa. Ta deklaracija obavezuje BiH na priznavanje i poštivanje presuda međunarodnih i domaćih sudova koje se odnose na ratne zločine i druge zločine, te na odbacivanje govora mržnje i veličanja ratnih zločinaca. Ne bi trebalo biti potrebno podsjećati sve da su MKSJ, Međunarodni sud pravde i sudovi u BiH utvrdili da je u Srebrenici počinjen genocid.

Fokus.ba: Naša djeca, učenici, su nažalost već desetljećima taoci etno-politika, podjela, politike razdora, a o čemu svjedoče i pojedine škole u BiH, zatim diskriminatoran tretman djece druge nacionalosti itd. Nije li ovo zapravo najveća mrlja, kada govorimo o djelovanju političara u BiH?

Kavalec: Ovo je jedna oblast u kojoj bih voljela da sam vidjela pozitivniji napredak tokom mog boravka ovdje. Nažalost, obrazovanje je jedno od najosjetljivijih, najkontroverznijih i najviše politiziranih oblasti u BiH već više od 20 godina. Diskriminacija i segregacija u školama u BiH, koja postoji u oba entiteta, predstavlja kršenje međunarodnih konvencija, šteti učenicima i predstavlja prijetnju dugoročnoj stabilnosti, sigurnosti i ekonomskom prosperitetu ove zemlje. Imperativ je da se zemlja odmakne od ovih štetnih praksi.

Misija podstiče jednak pristup obrazovanju kroz stvaranje inkluzivnog školskog okruženja, eliminaciju diskriminacije i promociju međusobnog razumijevanja, tolerancije i poštovanja različitosti. Nažalost, i dalje se suočavamo sa izazovima kao što su „dvije škole pod jednim krovom“ u Federaciji BiH, uskraćivanje naziva bosanski jezik u Republici Srpskoj i uskraćivanje srpskog jezika učenicima srpske nacionalnosti u Glamoču.

Roditelji prirodno žele najbolje za svoju djecu, a to uključuje kvalitetne škole. Odgovornost obrazovnih vlasti je osigurati kvalitetno obrazovanje za bh. učenike, obrazovanje koje je prilagođeno današnjem svijetu i bez svih oblika diskriminacije i segregacije. Nažalost, nedavna međunarodna testiranja, uključujući rezultate sa PISA 2018 i TIMSS 2019 istraživanja, otkrilo je ozbiljne nedostatke u kvalitetu obrazovanja koje se nudi učenicima u BiH. Rezultati su pokazali da obrazovni sistem u BiH ne priprema svoje mlade ljude na adekvatan način za uspjeh u 21. stoljeću. BiH može i mora bolje. Kontinuirano učešće u velikim međunarodnim procjenama u obrazovanju, kao što je PISA, ključno je za praćenje trendova i osmišljavanje, implementaciju i evaluaciju reformi obrazovnog sektora. Nadamo se da će Predsjedništvo BiH, zajedno sa relevantnim obrazovnim institucijama, prepoznati značaj ovih procjena i dogovoriti zajedničke modalitete za njihovu provedbu.

Nadam se da će vlasti u BiH djelovati u najboljem interesu sve djece i usvojiti pristup koji će poboljšati kvalitet i inkluzivnost obrazovanja.

Fokus.ba: Za kraj, kakva je vaša poruka građanima BiH? Obišli ste skoro svaki pedalj ove države. Kakva je budućnost ove države?

Kavalec: Imam dvije poruke za građane. Prvi je da glasate na predstojećim izborima i da ohrabrite sve koje poznajete da to učine. Izbori daju priliku biračima da procijene učinak svojih izabranih lidera i da ih zamjene ako nisu zadovoljni njihovim radom. Zapamtite, birači plaćaju plate izabranih zvaničnika svojim porezima! Ukratko, izbori nude mogućnost pozitivnih promjena, ali samo ako građani ostvare svoje demokratsko biračko pravo. Zato bih ohrabrila sve da izađu i glasaju!

Kavalec: Negiranje genocida i drugih presuđenih činjenica, uključujući ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, je neprihvatljivo

Moja druga poruka je da ne gubite nadu u budućnost Bosne i Hercegovine. Da, zemlja ima svoje izazove, uključujući prevazilaženje užasnog naslijeđa posljednjeg sukoba. Uz sve probleme, lako je zaboraviti koliko je napredovalo od tada.

Štaviše, ova zemlja takođe ima niz ključnih prednosti na kojima se može graditi: povoljna geografska lokacija u Evropi; talentovana i dinamična populacija; ogromni prirodni resursi; veliki potencijal za povećanje turizma; i mnoge prijatelje u međunarodnoj zajednici koji je podržavaju i koji žele da država uspije, uključujući, naravno, i OSCE. Uprkos svojoj strukturnoj složenosti, Bosna i Hercegovina je relativno mala zemlja. To znači da bi se uz saradnju i političku volju reforme mogle provesti brzo, na način koji bi omogućio BiH da krene ka svojim evropskim ciljevima.

U svojoj nedavnoj posjeti BiH, predsjedavajući OSCE-a Zbigniew Rau istakao je da ono što se čini da najviše nedostaje u BiH je povjerenje među političkim liderima. Ako se to povjerenje može izgraditi, ako lideri mogu gledati u budućnost i raditi zajedno, zemlja će krenuti naprijed. Zaista, znam pouzdano da ovakvi lideri postoje u BiH, jer sam mnogo takvih ljudi upoznala na svojim putovanjima po zemlji. Mjesta kao što su Bosanski Petrovac, Žepče i Majevica nude inspirativne primjere lokalnih lidera i zajednica koje rade zajedno na postizanju zajedničkih ciljeva, a znam da ih ima mnogo više.

Na odlasku, građanima Bosne i Hercegovine želim puno uspjeha u suočavanju sa brojnim izazovima koji su pred nama. Imate alate i prijatelje koji su vam potrebni da idete naprijed. Misija OSCE-a u BiH će ostati ovdje da vas podrži u ostvarivanju vaših ciljeva da postanete prosperitetna i stabilna demokratska zemlja. Vjerujemo u vaš potencijal.

Fokus.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE